דף הבית >> מאמרים וקישורים >> תכנון הוצאות (או למה שהבנקים יחגגו על חשבוננו?)
 
מי מאתנו לא לקח הלוואה למימון רכישת רכב, למימון מסיבת בר מצווה לבן, למימון נסיעה משפחתית לחו"ל או ...? רבים עושים זאת ובעידודם הנלהב של הבנקים.

ואמנם, לא סתם הבנקים נלהבים להעמיד לרשותנו הלוואות רבות ומגוונות למימון הוצאות אלה ודומות להן. הם שמחים לנצל את חוסר התכנון שלנו ולנגוס את חלקם בהוצאה שלנו לנוכח "האירוע המשמח התורן".
ובכן זה לא חייב להיות כך. שהרי ההוצאות הללו בדרך כלל לא באות עלינו בהפתעה. כשאנו קונים רכב חדש אנו יודעים שנרצה להחליפו בעוד 4 או 5 שנים. וכשהבן מגיע לגיל 10 אנו יודעים שנחגוג לו בר מצווה בעוד 3 שנים וכך הלאה.

בואו ונבחן דוגמא מספרית.

משפחת בזבזני ומשפחת חסכני קנו כל אחת מכונית לפני 5 שנים בשווי 120 אלף ₪. שתי המשפחות רוצות לקנות רכב חדש בשווי דומה.
שתי המכוניות איבדו 50% מערכן והן יכניסו 60 אלף ₪ ממכירתן. לשתיהן חסרים 60,000 ₪ לרכישת הרכב החדש, אך כל אחת מהן נקטה בשיטת מימון אחרת.

משפחת בזבזני לוקחת הלוואה בגובה 60 אלף ₪ ל-5 שנים בריבית של 6% למימון הרכישה. במהלך חמש השנים הקרובות תשלם משפחת בזבזני ריבית מצטברת לבנק בסכום של 9,600 ₪ בנוסף להחזר הקרן.

משפחת חסכני לעומתה החלה לחסוך לפני חמש שנים 907 ₪ לחודש בריבית של 4%. סה"כ הפקידה המשפחה 54,420 ₪ ובתוספת הריבית שהצטברה יש לה כיום 60 אלף ₪ בבנק.

משפחת חסכני שילמה על הרכב החדש מכספה 54,420 ₪ והבנק השלים את יתרת הסכום הנדרש. משפחת בזבזני תשלם על הרכב מכספה 69,600 ₪, מזה 9,600 ₪ לשותפה הנאמן - הבנק.

משפחת בזבזני תשלם ממקורותיה עבור הרכב החדש 15,580 ₪ יותר ממה שתשלם משפחת חסכני!

המסקנה: נתכנן הוצאות צפויות ונעזר בבנקים כדי לממנן, במקום לעזור לבנקים לשפר את שורת הרווח שלהם על חשבוננו.

[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]
כל הזכויות שמורות © חוסן למשפחה - אביגדור שורצשטיין - 052-2284694 - vikish@zahav.net.il

 עיצוב וביצוע האתר: חיפושית מולטימדיה
לייבסיטי - בניית אתרים