דף הבית >> מאמרים וקישורים >> עסק ושמו משפחה
 
עסק ושמו "משפחה"

משפחה ממוצעת נתקלת בדילמות כלכליות כל העת. החל בשאלות יום יומיות הקשורות בניהול השוטף של הבית; דרך דילמות ממוקדות יותר כמו קנית מוצרים יקרים, לקיחת הלוואות וביצוע השקעות; עבור בניסיונות לצאת ממעגל האוברדראפט המחניק, וכלה בהחלטות כלכליות כבדות משקל כמו רכישת דירה, בחירת ביטוח פנסיוני, החלפת מקום עבודה ועוד. מכלול הנושאים הללו, מנקודת מבטה של המשפחה – מהווה למעשה את התחום שנקרא כלכלת המשפחה.

על אף שכל המשפחות נדרשות להתמודדות עם סוגיות כלכליות, מערכות החינוך אינן מכשירות אותנו לכך. אפילו באקדמיה אין התייחסות לכלכלת המשפחה כמכלול. בעוד שאנו מוצאים לימודי כלכלה בתחומים כגון: מאקרו כלכלה, כלכלת הפירמות, כלכלת תחבורה, כלכלת עבודה, ניהול עסקים וכדומה, הצד האקדמי של כלכלת המשפחה חסר.

לעומת זאת, הצד הפרקטי שכולל פיתוח כלים ומודלים לייעוץ כלכלי למשפחה, מצוי בצמיחה בשנים האחרונות. אחת הסיבות היא המגמה של העברת החלטות כלכליות לאחריות הפרט. באחרונה אנו עדים לכך בתחום הפנסיה והחיסכון לטווח ארוך.

משפחה שמתלבטת בדילמה כלכלית תוכל למצוא מומחים בנושאים שונים: יועצי משכנתאות, יועצי פנסיה, יועצי השקעות, יועצי ביטוח וכדומה. בהבדל מאלה, יועץ לכלכלת המשפחה מנתח את ההתנהלות של המשפחה בראיה כוללת, ומספק לה פיתרון המבוסס על כל צרכיה הכלכליים. ההסתכלות על התנהלות כלכלית של משפחה מתייחסת למאזן ההוצאות וההכנסות השוטף, להתנהגות הכלכלית, למאזן הנכסים וההתחייבויות של המשפחה, להערכות המשפחה לסיכונים (ביטוחים שונים), ולהערכות לפנסיה. וזאת תוך התייחסות לצרכיה של המשפחה בטווח הקצר וליעדי המשפחה בראיה לשנים הבאות.

למעשה, ניהול המשפחה מקביל במידה רבה לניהול עסק. בני הזוג מנהלים תקציב הוצאות והכנסות ותזרים מזומנים, מבצעים רכישות שוטפות בצד השקעות גדולות, מתכננים לזמן ארוך (פנסיה, לימודים לילדים וכו') ואף מנהלים כוח אדם (בני המשפחה). כמו בעסק, ניהול נכון מחייב השקעת זמן וידע. המגמה בתחום היא לאמץ כלים של ניהול עסקי, ולהטמיעם, בשינויים הנדרשים, במשפחה.

חשוב להבין שלחלק מההחלטות הכלכליות שאנו מקבלים עלולות להיות השפעות מהותיות על עתידנו הכלכלי, החל מהפסד כספי של עשרות עד מאות אלפי שקלים, ועד קריסה כלכלית של המשפחה. כך לגבי תכנון החיסכון הפנסיוני, רכישת דירה ואי רכישה של הגנות מתאימות כנגד אירועים שהשפעתם הכלכלית קריטית.

בכתבות הבאות אתייחס להיבטים שונים של כלכלת המשפחה. 
 
 

[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]
כל הזכויות שמורות © חוסן למשפחה - אביגדור שורצשטיין - 052-2284694 - vikish@zahav.net.il

 עיצוב וביצוע האתר: חיפושית מולטימדיה
לייבסיטי - בניית אתרים