דף הבית >> מאמרים וקישורים >> חינוך כלכלי לילדים
 
התנהלות כלכלית נכונה היא אחד מכישורי החיים הבסיסיים בעולם של היום.

השכלה פיננסית בסיסית חשובה להצלחה בחיים בדומה לידיעת השפה, להכרות עם טכנולוגיות חדישות בתחומי מחשוב ותקשורת, ליכולת תקשורתית עם הסביבה וכו'.
עם זאת, המערכת החינוכית, למעט חריגים, לא מקנה לילדנו את הכלים הנדרשים בתחום זה.
הילדים רואים אותנו, צופים בהתנהלות שלנו וכך בעיקר רוכשים את הידע שלהם ואת ניסיונם בתחום.

מכאן חשוב מאוד שאנו נקנה לילדים הרגלים נכונים של התנהלות כספית וצרכנית, כך שיוכלו ליישם אותה בחייהם הבוגרים. להלן מספר המלצות להשגת מטרה זו:

א. דוגמא אישית –
ילדנו צופים בנו ולומדים מאיתנו התנהגויות בתחומים שונים. אם נתאים את רמת חיינו לגובה ההכנסה, נתנהל ללא אוברדראפט קבוע בבנק, נתכנן את ההוצאות, נצרוך בצורה נבונה ונחסוך – נראה לילדנו את הדרך הנכונה להתנהלות כלכלית. חשוב גם שדרך הדוגמא האישית הילדים יבינו שכסף אינו מטרה בחיים, אלא אמצעי להשגת מטרות משפחתיות ואישיות.

ב. דיבור והשכלה –
חשוב לחשוף את הילדים לדיבור על כסף ופיננסים. הכסף הוא מכשיר מרכזי בחיים המודרניים, וראוי שהילדים ילמדו את המושגים הבסיסיים הקשורים בהתנהלות פיננסית של משק בית כגון: חשבון בבנק, חיסכון, הלוואות, אמצעי תשלום, פנסיה, צרכנות וכו'. בנושאים האלה ידע בהחלט שווה כסף.

ג. שיתוף –
מומלץ לשתף את הילדים בדילמות כלכליות שהמשפחה נתקלת בהן, ובעיקר דילמות שהילדים הם חלק מהן. אם נדרשת לדוגמא תכנית הבראה ליציאה ממעגל האוברדראפט, לילדים חלק חשוב בהחלטות והשפעה גדולה על סיכויי ההצלחה.

ד. גבולות –
כמו בתחומים אחרים, חשוב ביותר להציב לילדים גבולות בצד ההוצאות. זה נכון שאנו רוצים את הטוב ביותר עבור ילדנו, אך רק במסגרת האפשרויות. חלק מהטוב שאנו יכולים לתת להם הוא הלקח שיש מגבלת תקציב, ויש צורך לקבוע סדרי עדיפות, ולא ניתן לקנות כל מה שרוצים. אם נדע להגיד גם לא! כשצריך, נעניק לילדים אמצעי חשוב שיעזור להם להסתדר בעתיד.
דרך אחת ללמד ילדים מהו כסף ומהי מגבלה תקציבית היא באמצעות דמי כיס. דמי כיס צריכים להיות בסכום קבוע ובתדירות קבועה (כמו משכורת), וחשוב להגדיר מראש למה הם משמשים. מרגע שהוגדרו השימושים מומלץ לא לתת לילד סכומים נוספים לאותן הוצאות, ולאפשר לילד לתכנן ולהבין שיש לבחור בין דברים.
דרך נוספת היא לקבוע תקציב תקופתי לנושא מסוים כמו ממתקים או צעצועים, ולעקוב עם הילד אחר מימוש התקציב.

ה. חיסכון –
חשוב ללמד ילדים כבר מגיל צעיר את חשיבות החיסכון כאמצעי להשגת מטרות לטווח ארוך. חשוב לעקוב עם הילדים אחרי הצטברות הכסף, ולהסביר שבנוסף להפקדות, הכסף גם צובר ריביות.
כדאי אף לעודד את הילדים לחסוך מכספם. אפשר למשל להציע להם שעל כל שקל שהם מפקידים בחיסכון לזמן ארוך, ההורים יוסיפו שקל משלהם. ניתן לעשות זאת גם עם דמי הכיס שהם מקבלים, או לפחות חלק ממנו.

ו. עבודה –
בגילאי העשרה המאוחרים בהחלט מומלץ לעודד את הילדים לעבוד בחופשים ובשעות הפנאי (בנוסף לפעילויות חברתיות וחוגים, לא במקום). הם ילמדו להעריך כסף שהתקבל מעבודה, ויבינו שכסף לא "צומח על העצים". ניתן אף לעודד אותם לחסוך חלק מהכסף שירוויחו כפי שפורט קודם.

 

[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]
כל הזכויות שמורות © חוסן למשפחה - אביגדור שורצשטיין - 052-2284694 - vikish@zahav.net.il

 עיצוב וביצוע האתר: חיפושית מולטימדיה
לייבסיטי - בניית אתרים